Zacharias 200 – En skrivartävling arrangerad av Svenska Österbottens litteraturförening

Också Svenska Österbottens litteratur­förening vill upp­märksamma Zacharias Topelius nu när 200 år förflutit sedan han föddes. Jubileer för­anleder ofta stora ord, men vi väljer i stället att dra en lans för de små genom att ordna en kreativ, lättsam och lekfull skrivtävling för föreningens medlemmar. Låt dig alltså inspireras av Topelius liv eller författarskap och skriv en sida eller två i valfri genre!

Första pris i tävlingen är ett presentkort på 100 euro till en österbottnisk bokhandel. Alla som sänder in bidrag deltar dessutom i utlottningen av några överraskningspriser. Förhoppningsvis kan vi ordna en litterär tillställning på hösten där tävlingsdeltagare ges möjlighet att framföra sina bidrag. Några bidrag kommer även att publiceras i Horisont.

Vem?

Tävlingen är öppen för alla medlemmar i Svenska Öster­bottens litteraturförening. (Du har väl kommit ihåg att betala årsavgiften?) Är du inte medlem men vill bli det, kontakta verksamhetsledaren Christian Lång: christian ( a )litteratur.fi

Vad?

Skriv en skönlitterär text i valfri genre som på något sätt anknyter till Topelius liv eller författarskap. Maximilängd: 1000 ord / 3 sidor (typstorlek 12 punkter, rad­avstånd 1,5). Ett bidrag per deltagare.

Hur?

Sänd in ditt bidrag som bifogad fil i ett mejl på adressen topelius@litteratur.fi. Uppge namn och adress i mejlet, men inte i dokumentet med tävlingsbidraget eftersom juryn (föreningens styrelse) vill läsa texterna anonymt. Du kan också lämna in din text per post på adressen Svenska Österbottens litteraturförening rf, Wolffskavägen 36 / F11, 65200 Vasa. Bifoga då namn och adress på ett separat papper.

Varför?

Du kan vinna ett presentkort på 100 euro till en svensk­österbottnisk bokhandel, eller ett utlottningspris!

När?

Fatta pennan och lämna in ditt tävlingsbidrag senast den 15 september. Information om prisutdelningen följer senare.

Frågor?

Mer info ger ordf. Anders Westerlund. Mejla anders ( a ) litteratur.fi om det är något du undrar!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *